Program

Augusti

Hemse Ungdomsfilmstudio - Filmklubb för dig 11-19 år
Film, Hemse, tisdag 28 augusti kl. 15:30 - måndag 10 juni kl. 19:00

Februari

SPORTLOV: Tipspromenad
Barn, Almedalsbiblioteket, lördag 23 februari kl. 12:00 - söndag 3 mars kl. 16:00

Sportlov
Barn, Hemse, måndag 25 februari kl. 10:00 - kl. 14:00

Gör din egen squishie
Barn, Roma, måndag 25 februari kl. 13:00 - kl. 15:00

SPORTLOV: Pyssla blommor av silkespapper
Barn, Almedalsbiblioteket, måndag 25 februari kl. 13:00 - kl. 15:00

Sportlov
Barn, Hemse, måndag 25 februari kl. 14:00 - kl. 16:00

Kom och spela spel med Östans skuggor!
Barn, Gråbobiblioteket, måndag 25 februari kl. 14:00 - kl. 17:00

Språkcafé på Almedalsbiblioteket
Språkcafé, Almedalsbiblioteket, måndag 25 februari kl. 16:00 - kl. 18:00

Sportlovspyssel på Slite bibliotek
Barn, Slite, måndag 25 februari kl (Hela dagen) - fredag 1 mars kl (Hela dagen)

Sportlovspyssel: Maskeradpinnar
Barn, Roma, måndag 25 februari kl (Hela dagen) - fredag 1 mars kl (Hela dagen)

Sportlov
Barn, Hemse, måndag 25 februari kl. 10:00 - lördag 2 mars kl. 14:00

Brädspel på sportlovet
Barn, Klintehamn, tisdag 26 februari kl. 09:00 - kl. 11:00

Sportlovsslöjd med Frode Falkenhaug från Gotlands Museum
Hantverk, Gråbobiblioteket, tisdag 26 februari kl. 13:00 - kl. 15:30

SPORTLOV: Spela brädspel på biblioteket
Barn, Almedalsbiblioteket, tisdag 26 februari kl. 14:00 - kl. 18:00

Täljskola på sportlovet
Barn, Klintehamn, onsdag 27 februari kl. 13:00 - kl. 15:30

Spela brädspel med Östans skuggor
Barn, Roma, onsdag 27 februari kl. 15:00 - kl. 17:00

Babycafé
Barn, Klintehamn, torsdag 28 februari kl. 09:30

Sportlovsbio
Film, Klintehamn, torsdag 28 februari kl. 14:00

Filmvisning: Smallfoot
Film, Roma, torsdag 28 februari kl. 14:00 - kl. 15:30

SPORTLOV: Filmvisning i Sagorummet
Barn, Almedalsbiblioteket, torsdag 28 februari kl. 15:00 - kl. 17:00

Mars

SPORTLOV: Pärlplattepyssel
Barn, Almedalsbiblioteket, fredag 1 mars kl. 13:00 - kl. 15:00

Familjelördag
Barn, Hemse, lördag 2 mars kl. 11:00 - kl. 12:30

Språkcafé
Språkcafé, Gråbobiblioteket, måndag 4 mars kl. 16:00 - kl. 18:00

Samtal i foajèn: Den svenska vapenexporten
Föreläsning, Almedalsbiblioteket, måndag 4 mars kl. 19:30 - kl. 21:00

Sagostund
Barn, Roma, tisdag 5 mars kl. 09:30 - kl. 10:00

GotlandsMusikens Blåsarkvintett
Musik, Gråbobiblioteket, onsdag 6 mars kl. 14:00 - kl. 15:00

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 6 mars kl. 15:00 - kl. 16:00

Syjunta och pysselfika
Hantverk, Klintehamn, onsdag 6 mars kl. 18:00

Babycafé
Barn, Klintehamn, torsdag 7 mars kl. 09:30

GotlandsMusikens Blåsarkvintett
Musik, Slite, torsdag 7 mars kl. 14:00 - kl. 15:00

Flerspråkig litteratur och läsaren
Författare, Almedalsbiblioteket, torsdag 7 mars kl. 19:15 - kl. 20:30

Musikstund på Almedalsbibblan "Moffa Hasse & Sara"
Barn, Almedalsbiblioteket, fredag 8 mars kl. 10:30 - kl. 11:15

Gotlands Blåsarkvintett
Musik, Roma, fredag 8 mars kl. 14:00 - kl. 15:00

Internationella kvinnodagen på Almedalsbiblioteket
Föreläsning, Almedalsbiblioteket, fredag 8 mars kl. 15:00 - kl. 20:00

Konsert Gotlandsmusiken: Lilla serien 4, Musikalmix
Musik, Almedalsbiblioteket, söndag 10 mars kl. 19:00 - kl. 21:00

Källingar och gubbar från Gotland - från Hvitstjärna till Babben Larsson
Föreläsning, Almedalsbiblioteket, måndag 11 mars kl. 18:00 - kl. 19:15

Babycafé
Barn, Roma, tisdag 12 mars kl. 10:00 - kl. 11:30

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 13 mars kl. 15:00 - kl. 16:00

Ekologiskt är inte alltid det bästa!
Föreläsning, Almedalsbiblioteket, onsdag 13 mars kl. 19:00 - kl. 21:00

Babycafé
Barn, Klintehamn, torsdag 14 mars kl. 09:30

Konsert Cornelis Wreeswijk Tribute
Musik, Klintehamn, torsdag 14 mars kl. 14:00

Offentlig huskonsert
Musik, Almedalsbiblioteket, fredag 15 mars kl. 18:00 - kl. 19:00

Dockteater "Sagan om vanten"
Barn, Almedalsbiblioteket, lördag 16 mars kl. 13:00 - kl. 14:00

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 20 mars kl. 15:00 - kl. 16:00

Syjunta och pysselfika
Hantverk, Klintehamn, onsdag 20 mars kl. 18:00

Babycafé
Barn, Klintehamn, torsdag 21 mars kl. 09:30

Nyfiken på släktforskning?
Övrigt, Klintehamn, torsdag 21 mars kl. 14:00 - kl. 17:00

Musikstund på Almedalsbibblan "Moffa Hasse & Sara"
Barn, Almedalsbiblioteket, fredag 22 mars kl. 10:30 - kl. 11:15

Sagostund
Barn, Slite, måndag 25 mars kl. 10:00 - kl. 10:45

Babycafé
Barn, Roma, tisdag 26 mars kl. 10:00 - kl. 11:30

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 27 mars kl. 15:00 - kl. 16:00

Babycafé
Barn, Klintehamn, torsdag 28 mars kl. 09:30

Biblioteksträff i samarbete med BVC
Barn, Almedalsbiblioteket, torsdag 28 mars kl. 10:00 - kl. 11:00

Konsert med Gotlandsmusikens blåsarkvintett
Musik, Klintehamn, torsdag 28 mars kl. 14:00

Primavera Italiana - Invigningskväll
Musik, Almedalsbiblioteket, fredag 29 mars kl. 18:00 - kl. 20:00

Primavera Italiana
Övrigt, Almedalsbiblioteket, lördag 30 mars kl. 12:00 - kl. 16:00

April

Sagostund
Barn, Slite, måndag 1 april kl. 10:00 - kl. 10:45

Sagostund
Barn, Roma, tisdag 2 april kl. 09:30 - kl. 10:00

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 3 april kl. 15:00 - kl. 16:00

Syjunta och pysselfika
Hantverk, Klintehamn, onsdag 3 april kl. 18:00

Babycafé
Barn, Klintehamn, torsdag 4 april kl. 09:30

Musikstund på Almedalsbibblan "Moffa Hasse & Sara"
Barn, Almedalsbiblioteket, fredag 5 april kl. 10:30 - kl. 11:15

Dockteater "Sagan om vanten"
Barn, Almedalsbiblioteket, lördag 6 april kl. 13:00 - kl. 14:00

Konsert Gotlandsmusiken: Lilla serien 5, Filip Jerz & jazzgruppen
Musik, Almedalsbiblioteket, söndag 7 april kl. 19:00 - kl. 21:00

Sagostund
Barn, Slite, måndag 8 april kl. 10:00 - kl. 10:45

Babycafé
Barn, Roma, tisdag 9 april kl. 10:00 - kl. 11:30

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 10 april kl. 15:00 - kl. 16:00

Babycafé
Barn, Klintehamn, torsdag 11 april kl. 09:30

Nyfiken på släktforskning?
Övrigt, Klintehamn, torsdag 11 april kl. 14:00 - kl. 17:00

Gotlands Bokmässa
Övrigt, Almedalsbiblioteket, lördag 13 april kl. 11:00 - söndag 14 april kl. 16:00

Syjunta och pysselfika
Hantverk, Klintehamn, onsdag 17 april kl. 18:00

Babycafé
Barn, Klintehamn, torsdag 18 april kl. 09:30

Påskfestival Gotland
Musik, Almedalsbiblioteket, torsdag 18 april kl. 18:00 - kl. 20:00

Påskfestival Gotland - avslutningskonsert
Musik, Almedalsbiblioteket, söndag 21 april kl. 19:00 - kl. 21:00

Babbycafé
Barn, Roma, tisdag 23 april kl. 10:00 - kl. 11:30

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 24 april kl. 15:00 - kl. 16:00

Babycafé Terminsavsluting
Barn, Klintehamn, torsdag 25 april kl. 09:30

Biblioteksträff i samarbete med BVC
Barn, Almedalsbiblioteket, torsdag 25 april kl. 10:00 - kl. 11:00

Musikstund på Almedalsbibblan "Moffa Hasse & Sara"
Barn, Almedalsbiblioteket, fredag 26 april kl. 10:30 - kl. 11:15

Gotlands sinfonietta
Musik, Almedalsbiblioteket, söndag 28 april kl. 18:00 - kl. 20:00

Maj

Babyträff på bibblan
Barn, Slite, måndag 6 maj kl. 10:00 - kl. 10:45

Sagostund
Barn, Roma, tisdag 7 maj kl. 09:30 - kl. 10:00

Sagostund med Agneta Gazelius
Barn, Almedalsbiblioteket, onsdag 8 maj kl. 15:00 - kl. 16:00

Musikstund på Almedalsbibblan "Moffa Hasse & Sara"
Barn, Almedalsbiblioteket, fredag 10 maj kl. 10:30 - kl. 11:15

Babyträff på bibblan
Barn, Slite, måndag 13 maj kl. 10:00 - kl. 10:45

Syjunta och pysselfika
Hantverk, Klintehamn, onsdag 15 maj kl. 18:00

Biblioteksträff i samarbete med BVC
Barn, Almedalsbiblioteket, torsdag 23 maj kl. 10:00 - kl. 11:00

GotlandsMusikens Jassgrupp
Musik, Slite, torsdag 23 maj kl. 14:00 - kl. 15:00

Nyfiken på släktforskning?
Övrigt, Klintehamn, torsdag 23 maj kl. 14:00 - kl. 17:00

Musikstund på Almedalsbibblan "Moffa Hasse & Sara"
Barn, Almedalsbiblioteket, fredag 24 maj kl. 10:30 - kl. 11:15

GotlandsMusikens Jazzgrupp
Musik, Roma, fredag 24 maj kl. 14:00 - kl. 15:00

Syjunta och pysselfika
Hantverk, Klintehamn, onsdag 29 maj kl. 18:00

Utställning

Februari

Månadens grafiker februari: Lotta Ingelse Troell
Almedalsbiblioteket, tisdag 5 februari kl. 12:00 - torsdag 28 februari kl. 19:00

Kända byggnader i Europa
Gråbobiblioteket, tisdag 12 februari kl (Hela dagen) - torsdag 28 februari kl (Hela dagen)

Mars

Vernissage Månadens unga konstnär mars
Almedalsbiblioteket, fredag 1 mars kl. 16:00 - kl. 17:00

Månadens grafiker mars: Eva Höök
Almedalsbiblioteket, fredag 1 mars kl. 10:00 - söndag 31 mars kl. 16:00

Gotlands konstförening
Almedalsbiblioteket, onsdag 6 mars kl. 10:00 - söndag 24 mars kl. 16:00

Primavera Italiana - fotoutställning om Basilicata
Almedalsbiblioteket, måndag 25 mars kl. 10:00 - söndag 31 mars kl. 16:00

April

Månadens grafiker april: Janette Bornmarker
Almedalsbiblioteket, måndag 1 april kl. 08:30 - tisdag 30 april kl. 17:00

Maj

Månadens grafiker maj: Maria Thomassen
Almedalsbiblioteket, torsdag 2 maj kl. 10:00 - fredag 31 maj kl. 17:00