Gotlands länsbibliotek

 

CoderDojo

Under 2015 drev Gotlands Länsbibliotek försöksverksamhet med CoderDojo tillsammans med CoderDojo Gotland, Uppsala universitet Campus Gotland och Almedalsbiblioteket. 

Rörelsen CoderDojo bildades på Irland 2011 med syfte att med hjälp av ideellt arbetande mentorer lära barn och unga mellan 7-17 år på ett lekfullt sätt att programmera, skapa spel, hemsidor och appar. Rörelsen sprider sig snabbt över världen och finns t ex på Kista bibliotek och på Kulturhuset i Stockholm. Det handlar om digital delaktighet, att få barn och unga att förstå systemen bakom den digitala tekniken och att själva vilja skapa egna enkla program och spel. Att kunna koda kommer i framtiden att bli en basfärdighet, lika viktigt som att kunna läsa, skriva och räkna. Biblioteken är givna platser för lärande och folkbildning även av denna sort.

Almedalsbiblioteket har under våren 2015 haft CoderDojo för tjejer i en mindre grupp. Under hösten utökades gruppen med killar. För att fortsätta verksamheten behöver vi mentorer som kan undervisa barnen. CoderDojo använder bara open source software och är alltid gratis. Vi utgår från Scratch, ett programmeringsspråk som man lätt kan skapa enkla spel med.

Är du intresserad av att vara mentor, hör av dig till länsbiblioteket@gotland.se

CoderDojo_Gotland_text